Muž, který dal klubu tvář i jméno

Fotbal na Doubravce se začal rodit již v roce 1921. Vlastní hřiště klub získal až o mnoho let později poblíž plzeňských jatek. Od té chvíle se jako jeden z mála v Plzni nikdy nikam nestěhoval. Politická situace padesátých let udělala z SK Sokol a později poslala oddíl až do městského přeboru. A na předválečné úspěchy se už nepodařilo navázat.

Městský přebor se hrál na Doubravecké škváře i v roce 1984. To nečekaně přestoupil z tehdejšího Dynama (SK Petřín) rodák z Karlových Varů. Proč takový skok a ještě do klubu, který hrál na škváře a měl sotva dokončené základní zázemí?

„Přemluvili mě kamarádi a hlavně doubravecký patriot Pavel Pomp. Na Doubravce byla výborná parta, ale podmínky pro fotbal sotva průměrné…“
To jsou slova člověka, který dal dnešní plzeňské fotbalové dvojce novou tvář, jméno, logo a duši – Vladimíra Chaloupka.

Do Plzně přišel jako patnáctiletý studovat průmyslovku a jako hráč karlovarské Lokomotivy přestoupil do dnešního SK Petřín.
Následný přesun na Doubravku změnil budoucnost do té chvíle okrajového fotbalového oddílu plného nadšenců.
Vladimír Chaloupek začal coby hráč, pokračoval jako hrající trenér a předseda oddílu. Klub, jak ho známe dnes se začal rodit po revolučním roce 1989.

„Já jsem pak v roce 1991 založil stavební firmu SENCO, o dva roky později pak byla uzavřena smlouva mezi firmou a klubem o dlouhodobé spolupráci a já se stal prezidentem. Začalo se stavět, dokončily se šatny, otevřela restaurace a hlavně v roce 1995 travnatá hrací plocha. O rok později druhá a začaly se realizovat další stavební úpravy i díky pochopení Magistrátu města Plzně.“

A klub se vzmáhal i sportovně. Prioritou se stala kromě týmu dospělých hlavně mládež. První mužstvo ve třech po sobě jdoucích sezonách vždy postoupilo o soutěž výše a na Doubravce se tak brzy začal hrát krajský přebor.

Kromě toho klub úspěšně projednal s Magistrátem Plzně pronájem dalších ploch, na kterých vybudoval třetí travnaté hřiště a také škvárovou tréninkovou plochu.

Vyvrcholením dlouholeté snahy bylo vítězství v krajském přeboru v sezoně 2001/02 a postup do divize. Tím se klub pomyslně zařadil v Plzni na druhou výkonnostní příčku hned za Viktorii Plzeň.

V roce 2002 však zasáhla vyšší moc a povodně doslova odnesly většinu toho, co klub pod jeho vedením vybudoval.

„Tady se ale po několika dnech těžkých chvil projevila solidarita nejen hráčů, funkcionářů a fandů klubu, ale hlavně rodičů těch nejmenších našich fotbalistů. Opět jsme začínali téměř od nuly.“

A klub se pod jeho vedením nezastavil ani v modernizaci a rozšiřování. S pomocí čtvrtého plzeňského obvodu, Magistrátu, Plzeňského kraje, MŠMT a sponzorů, mezi které sám významně se svou stavební firmou patří, vytvořil aktuální stav. Dvě travnatá hřiště, dvě osvětlené plochy s umělou trávou s atestem na pořádání utkání FAČR, travnaté minihřiště pro nejmenší, zázemí pro mládež, restaurace…
Neporovnatelné s okamžikem, kdy poprvé vstoupil na doubraveckou škváru.

Vše ale jednou končí a Vladimír Chaloupek se rozhodl jít dál a úspěšný předal v roce 2019 do rukou Výkonného výboru oddílu, ale jeho odkaz zůstává. Pro neznalé zůstane odkazem minimálně svým názvem SK SENCO Doubravka.

V sobotu 25.5.2019 v 17 hodin můžete přijít před divizním utkáním proti SK Klatovy na oficiální poděkování klubu s člověkem, který mu dal duši, tvář, jméno a 35 let svého života.


zdroje: archiv SK SENCO Doubravka, iDnes.cz, Plzeňský Deník